Home


BGC Special Tournament Results



President's Cup Results



President's Cup Results



2020 President's Cup Results

Round One:

Robert Halter (1) defeats Dan Lach (16)
Rich Czosek (8) defeats Matt Mariconda (9)
Claudiu Mihai (5) defeats Brian Fries (12)
Tom Corbett (4) defeats Alan Mis (13)
Brett Bosse (11) defeats Mike Bass (6)
Rick Evers (3) defeats Dave Butterini (14)
John Regensdorfer (10) defeats Paul Gorney (7)
Dan Kucharski (2) defeats Cleo King (15)

Round 2 -

Robert Halter (1) defeats Rich Czosek (8)
Claudiu Mihai (5) defeats Tom Corbett (4)
Rick Evers (3) defeats Brett Bosse (11)
Dan Kucharski (2) defeats John Regensdorfer (10)

Round 3 - -

Robert Halter (1) defeats Claudiu Mihai (5)
Dan Kucharski (2) defeats Rick Evers (3)

Round 4 -

Robert Halter (1) defeats Dan Kucharski (2)

CONGRATULATIONS TO BOB HALTER - PRESIDENT'S CUP CHAMPION.


President's Cup Qualifiers

Name Net Score Note
1 - Robert Halter 65 Plays 16
2 - Dan Kucharski 68 Plays 15
3 - Rick Evers 69 Plays 14
4 - Tom Corbett 70 Plays 13
5 – Claudiu Mihai (MOC) 71 Plays 12
6 – Mike Bass 71 Plays 11
7 – Paul Gorney 71 Plays 10
8 – Rich Czosek (MOC) 72 Plays 9
9 – Matt Mariconda 72 Plays 8
10 – John Regensdorfer 72 Plays 7
11 – Brett Bosse 72 Plays 6
12 – Brian Fries 72 Plays 5
13 – Alan Mis 73 Plays 4
14 – Dave Butterini 74 Plays 3
15 – Cleo King (MOC) 75 Plays 2
16 – Dan Lach 75 Plays 1

Alternates Only to be used during first round
Tony Pope 76
Stephen Stoj 77
Steve Sahlem 78
Ties were determined by match of cards (MOC) for seed position. Lower numbered seed contacts higher numbered seed to arrange match. Contact Kevin Starr (480-9073) with any questions. Winner please text results to Kevin at the conclusion of each match.



Match Play Qualifier

A
1. RICH CZOSEK 68
2. CLAUDIU MIHAI 72
3. MATT MARICONDA 74
4. MIKE BASS 75
5. PAUL CASEY 78
6. SCOTT LOSI 79moc
7. BRETT BOSSE 79

1 SEED GETS FIRST ROUND BYE
2v7-3v6-4v5


B
1. JOHN REGENSDORFER 82
2. TONY POPE 84moc
3. RICK EVERS 84
4. JIM BURZYNSKI 88
5. PAUL SZYDLOWSKI 91
6. DAVE BUTTERINI 92
7. JOE COYNE 95

1 SEED GETS FIRST ROUND BYE
2v7-3v6-4v5

C
1. JOHN BARRETT 88
2. BOB HALTER 89moc
3. JACK SEITZ 89
4. KEVIN STARR 90
5. BRIAN FRIES 92moc
6. TOM CORBETT 92
7. JIM SHELDON 95moc
8. JOE ATTEA 95

1v8-2v7-3v6-4v5


SENIOR
1. FRAN BARONE 76
2. JOE RASTELLI 103


Harvest Cup Qualifier

HARVEST CUP 2020 - List of Qualifiers and Competition – Round of 16


1. Rick Evers/Fran Barone 62 (MOC) vs 16. Matt Mariconda/Joe Attea 67
2. Paul Szydlowski/Dave Rader 62 (MOC) vs 15. Frank Passafiume/Dan Lach 67 (MOC)
3. Larry Hamilton/Bob Koszarek 62 vs 14. Bill Mellen/Tom Fries 67 (MOC)
4. Del Costello/Brian Fries 63 vs 13. Jeff Blythe/Jack Seitz 66
5. Mike Bass/Eric Williams 64 (MOC) vs 12. Claudiu Mihai/Scott Losi 66 (MOC)
6. Cleo King/Tony Pope 64 (MOC) vs 11. Jim Burzynski/Paul Gorney 65
7. Rich Czosek/John Regensdorfer 64 (MOC) vs 10. Brett Bosse/Paul Casey 65 (MOC)
8. Dave Butterini/Robert Halter 64 vs 9. Mark Piatkowski/Tom Czerniejewski 65 (MOC)

Alternates
1. Steve Bochniarz/Frank Altieri 68 (MOC)
2. Bob Pattison/Jim Sheldon 68 (MOC)
3. Jim Vaccaro/John Barrett 68
4. John Bishop/Doug Knapp 69 (MOC)

Ties were determined by match of cards (MOC) for seed position.

Lower seed contacts higher seed to arrange match (for example, 16 contacts 1; 15 contacts 2; etc).

USE THE DAILY UPDATED GHIN HANDICAPS FOR THE DAY THAT EACH MATCH IS PLAYED. EACH GOLFER SHOULD USE 90% OF HIS CURRENT HANDICAP AND FOLLOW THE HARVEST CUP MATCH PLAY HANDICAP INSTRUCTIONS FOUND ON THE LEFT SIDE OF THE BGC MAIN PAGE (listed as Match Play Doc under Member Info.)

Round 1 completed by 8/16
Round 2 completed by 8/30
Round 3 completed by 9/13
Round 4 completed by 9/27

Contact Kevin Starr (480-9073) with any questions. Winning team please text Kevin at the conclusion of each match.



Harvest Cup 4th Round

Harvest Cup 4th Round

HARVEST CUP RESULTS ROUND 4

Mariconda/Attea defeat Bosse/Casey

CONGRATULATIONS TO MATT MARICONDA AND JOE ATTEA, 2020 HARVEST CUP CHAMPIONS.


Harvest Cup 3rd Round

HARVEST CUP RESULTS ROUND 3

Mariconda/Attea defeat Costello/B. Fries
Bosse/Casey defeat Hamilton/Koszarek

Round 4 (final) to be completed ASAP

Contact Kevin Starr (480-9073) with any questions. Winning team please text Kevin at the conclusion of the match.




Harvest Cup 2nd Round

HARVEST CUP RESULTS ROUND 2

Mariconda/Attea defeat Piatkowski/Czerniejewski
Costello/B. Fries defeat Mihai/Losi
Hamilton/Koszarek defeat Burczynski/Gorney
Bosse/Casey defeat Passafiume/Lach

Round 3 completed by 9/13
Round 4 completed by 9/27

Contact Kevin Starr (480-9073) with any questions. Winning team please text Kevin at the conclusion of each match.






Harvest Cup 1st Round

HARVEST CUP RESULTS ROUND 1

Mariconda/Attea defeat Evers/Barone
Piatkowski/Czerniejewski defeat Butterini/Halter
Mihai/Losi defeat Bass/Williams
Costello/B. Fries defeat Blythe/Seitz
Burczynski/Gorney defeat King/Pope
Hamilton/Koszarek defeat Mellen/T. Fries
Bosse/Casey defeat Czosek/Regensdorfer
Passafiume/Lach defeat Szydlowski/Rader

Round 2 completed by 8/30
Round 3 completed by 9/13
Round 4 completed by 9/27

Contact Kevin Starr (480-9073) with any questions. Winning team please text Kevin at the conclusion of each match.



Club Championship Qualifiers

A

1. RICH CZOSEK 140
2. JACK JANKOWSKI 149
3. BRETT BOSSE 152
4. JOE BIALEK 153
5. ED SCHUNKE 154
6. GREG KOSTYNIAK 156
7. SCOTT LOSI 156
8. STEVE PRUNELLA 160
9. PAUL CASEY 160
10. DAN KUCHARSKI 160
11. MIKE BASS 162
12. MIKE VACCARO 171
13. MATT MARICONDA EXEMPT
14. CLAUDIU MIHAI EXEMPT
15. ERIC WILLIAMS EXEMPT


B

1. RICH FRIES 157
2. TONY POPE 158
3. TOM CZERNIEJEWSKI 159
4. JOHN REGENSDORFER 159
5. RICK EVERS 159
6. MARK PIATKOWSKI 160
7. LARRY HAMILTON 167
8. MARK WALZ 168
9. PAUL SZYDLOWSKI 169
10. DAVE BUTTERIINI 169
11. KEN HUPKOWICZ 169
12. BILL MELLEN 170
13. DAVE RADER 173
14. JIM BURZYNSKI EXEMPT
15. TOM FRIES EXEMPT

1ST ALT. CLARK OLDENBROOK 174
2ND ALT. TIM MROCZEK 175
3RD ALT. STEVE BOCHNIARZ 176moc


C

1. JEFF BLYTHE 174
2. BRIAN FRIES 180
3. BOB HALTER 180
4. DEL COSTELLO 181
5. DAN LACH 181
6. GEOFF HICKS 181
7. KEVIN STARR 182
8. JOHN BISHOP 182
9. JIM VACCARO 183
10. ROBERT VACCARO JR 190
11. JIM SHELDON 191
12. JOE ATTEA 191
13. BOB PATTISON 192
14. AL MIS 201
15. JOHN BARRETT EXEMPT

1ST ALT. JIMMIE COBLE 204
2ND ALT. STEVE SAHLEM 206moc
3RD ALT AL SPENCER 206


SENIOR

1. JOHN SMOLINSKI 135
2. TOM CORBETT 139
3. DAVE KENDZIORA 139
4. SONNY SMITH 146
5. JOE RASTELLI 152
6. JOHN SCINTA EXEMPT



Club Championship Final

2020 CLUB CHAMPIONSHIP FINAL RESULTS

A

139 (68-71) CLAUDIU MIHAI
140 (69-71) MATT MARICONDA
140 (68-72) RICH CZOSEK
141 (69-72) ED SCHUNKE
149 (71-78) JACK JANKOWSKI
153 (76-77) BRETT BOSSE
153 (74-79) JOE BIALEK
159 (75-84) PAUL CASEY

B

164 (78-86, PLAYOFF WIN) JIM BURZYNSKI
164 (82-82) RICK EVERS
166 (80-86) DAVE RADER
172 (83-89) JOHN REGENSDORFER
172 (82-90) TOM FRIES
173 (85-88) MARK PIATKOWSKI
174 (85-89) RICH FRIES
174 (80-94) TONY POPE
176 (84-92) BILL MELLEN

C

160 (80-80) BOB HALTER
171 (84-87) JOHN BISHOP
177 (83-94) JOE ATTEA
177 (87-90) JOHN BARRETT
179 (89-90) JEFF BLYTHE
182 (91-91) KEVIN STARR
183 (91-92) JIM VACCARO
186 (93-93) DAN LACH
189 (90-99) ROBERT VACCARO JR

SENIOR (NET SCORE)

68 (94-26) JOHN SMOLINSKI
76 (94-18) JOHN SCINTA
79 (100-21) TOM CORBETT
81 (110-29) SONNY SMITH
88 (114-26) DAVE KENDZIORA




The Buffalo Golf Club
Founded in 1912
Home Course:Grover Cleveland Golf Course
Main St. & Bailey Ave., Buffalo, N.Y.
Contact A BGC Board Member:
Direct comments or updates to:
BGC Board Members